Choď na obsah Choď na menu
 


Super vône zo záhrady!

6. 7. 2010

1. Vôňa korenia z materinej dúšky

Teda aspoň ja tú vôňu tak vnímam. Strašne mi to pripomína oregano.

Takže. Kúpiš si a zasadíš materinu dúšku, alebo nazbieraš niekde na lúke. Predávajú aj také vyšľachtené, čo majú vôňu citróna a podobne. Tie sa však nemôžu jesť a piť. Keď už to budeš mať zasadené, počkaj, kým rozkvitne (jún-september). Odtrhni jeden-dva kvietky, chvíľu ich ,,šúľaj" v rukách, aby sa uvoľnila vôňa a potom nimi prejdi po tvári, krku a pritláčaj ich. Na zimu si môžeš kvety usušiť. Jednoduché a lacné!

 

2. Osviežovač dychu z mäty alebo medovky

Už nepotrebuješ žuvačky Orbit alebo Mentos! Máš tu mätu, ktorá vonia rovnako!

Naozaj jednoduché! Zasadíš mätu (alebo medovku, tá vonia ako citrón), o pár dní prídeš, odtrhneš 2 lístky a požuješ! Nevýhodou je, že mäta je jednoročná bylina, takže musí každý rok kúpiť novú. Avšak mäta má vyhody oproti žuvačkám: obsahuje vitamíny, vlákniny a minerály; posilňuješ čeľusť; je lacnejšia ako žuvačky.

 

3. Voňavé oblečenie z levandule

Na toto sú dva spôsoby: buď si kúpiš vrecko plnené levanduľou alebo si ho urobíš sama!

Vezmi kúsok látky. Odstrihni dva štvorce a priši ich, ale tak, aby tam zostala diera na plnenie levanduľou. Odstrihni pár kvetov levandule a vysuš ich. To bude trvať asi dva týždne. Ušité vrecko obrýť, aby boli tie... no, neviem ako sa to volá - švy? vnútri. Cez dierku, ktorú si tam nechala, strč dovnútra levanduľu a zaši. Môžeš prišiť niť, aby sa vrecko dalo zavesiť. Levanduľa aj pomáha pri spaní, či čo, tak ak s ňou chceš spať, daj do vrecka aj vatu. Levanduľovú taštičku teraz zaves medzi oblečenie. Bude ti krásne voňať! A navyše, levanduľa dorastie každý rok (ak sa nevysuší, ako nám) a bude z nej taký krík. Toto vrecko môžeš používať stále, takže zo zvyšných kvetov si skús urobiť čaj alebo koláč!

 

Čo je na týchto rastlinách najlepšie? Že ich môžeš zasadiť aj do kvetináča, teda ich môžeš pestovať aj v paneláku! Dúfam, že aspoň jeden z týchto receptov vyskúšate! xD

- - -Tina♥- - -

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.